Zapach czarnej porzeczki i jej właściwości

W kwestii perfum gusta są bardzo różne. Jedni chętnie sięgają po zapachy kwiatowe, inni wolą perfumy bardziej wyraziste, mocne, z korzennym bądź drzewnym akcentem. Są też osoby preferujące delikatniejsze i bardziej subtelne aromaty, które pozytywnie ich nastroją i dodadzą energii do działania. Takimi zapachami są bez wątpienia perfumy z dodatkiem owoców. Cieszą się one naprawdę sporą sympatią zarówno wśród kobiet jak i panów. Są uniwersalne więc sprawdzą się praktycznie na każdą okazję. Do produkcji perfum wykorzystuje się wiele różnych owoców. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy jednak, jak pachnie czarna porzeczka i gdzie możemy się z nią spotkać.

Czarna porzeczka w perfumach i nie tylko

Do utworzenia kompozycji zapachowej wykorzystuje się absolut czarnej porzeczki. Pozyskuje się go z pąków rośliny. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że bardzo często w perfumach naturalny zapach porzeczki zostaje zastąpiony sztucznymi odpowiednikami. Zapach absolutu zawiera w sobie korzenno-owocową nutkę. Oprócz tego jest świeży oraz cierpki. Nieco różni się on od aromatu syntetycznych odpowiedników. Absolut jest delikatniejszy i zieleńszy. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że aromat czarnej porzeczki bardzo dobrze czuje się w towarzystwie jaśminu, cytrusów, mchu dębowego oraz róży.

Również liście porzeczki mają cenne właściwości. Używa się ich do przygotowywania różnego rodzaju naparów. Przyprawia się również nimi marynaty. Jeśli chodzi o owoce, są one składnikiem dżemów, konfitur, soków,win czy cukierków.

Czarna porzeczka wykorzystywana jest również w kosmetyce. Występuje ona często w składzie kremów, peelingów czy maseczek. Ma zbawienny wpływ na naszą skórę, przyśpiesza jej odnowę, nawilża ją oraz odżywia.

Porzeczka posiada również właściwości lecznicze. Łagodzi objawy alergii oraz doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi. Dodatkowo działa moczopędnie i poprawia pracę układu trawiennego.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na https://cosmeticnet.pl/czarna-porzeczka-aromatyczny-owoc-o-wielu-zastosowaniach/