Perfumy i ciąża – co trzeba o tym wiedzieć?

Ciąża to czas, w którym zdrowie i bezpieczeństwo naszego dziecka jest dla nas priorytetem. Robimy wszystko by maluch mógł prawidłowo się rozwijać i nic nie zakłócało jego spokoju i bezpieczeństwa. Trzymamy się odpowiedniej diety, rezygnujemy z wielu czynności, które wcześniej sprawiały nam przyjemność – nie ma się co oszukiwać, ciąża to także czas wyrzeczeń ze strony przyszłej matki. Wiele kobiet ma wątpliwości co do tego, czy warto stosować perfumy w trakcie ciąży. Dzisiaj wyjaśniamy czy ich obawy są uzasadnione.

Czy można używać perfum w trakcie ciąży?

Na wstępie warto wspomnieć o tym, że w trakcie ciąży kobieta całkiem inaczej odbiera zapachy. Perfumy które wcześniej uwielbiała i używała ich każdego dnia, mogą przyprawiać ją o mdłości gdy w jej brzuchu pojawi się mała istotka. Nic dziwnego, w tym czasie wszystkiemu winne są hormony, które szaleją w naszym organizmie. Może zdarzyć się też tak, że zmienią się nasze gusta zapachowe. Perfumy korzenne czy orientalne które wcześniej budziły u nas odrazę, w trakcie ciąży mogą stać się naszym ulubieńcem.

Do tej pory nie ma jednoznacznych wyników badań, które przemawiały by za tym, że stosowanie perfum w ciąży może mieć zły wpływ na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Owszem istnieją pewne substancje których powinnyśmy w trakcie ciąży używać ale nie istnieją dowody, że perfumy takowe posiadają. Trzeba pamiętać o tym, że markowe, porządne perfum zanim trafią na półki sklepowe są dokładnie testowane więc nie ma mowy o tym, by w ich składzie znajdowało się coś, co mogłoby zagrażać naszemu zdrowiu. Warto jednak wybierać perfumy dedykowane specjalnie kobietom w ciąży – nie zawierają one alkoholu.

Przy wyborze pachnidła powinniśmy mimo wszystko zachować zdrowy rozsądek. W ciąży należy unikać intensywnych, ciężkich aromatów. Warto również zrezygnować z wody perfumowanej na rzecz toaletowej – zawierają ona mniejszą ilość alkoholu. W sprzedaży dostępne są także perfumy ekologiczne, które wyróżniają się na tle innych naturalnym składem.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na https://perfumowynet.pl/czy-mozna-uzywac-perfum-w-trakcie-ciazy/